instagram beğeni sayıları gizleniyor mu

instagram beğeni sayıları gizleniyor mu

Sosyal medyanın en popüler platformu Instagram’da bir devir son buluyor. Yapılan açıklamaya göre beğeni sayılarının gizlenebileceği ifade edildi. Birçok Instagram kullanıcısı tarafından bu karar olumsuz karşılandı. Yapılan çalışmaya göre; gönderilerin altında yer alan beğeni ve görüntülenme sayılarının kaldırılması seçeneği gündemde. Geçtiğimiz mayıs ayında Kuzey Amerika'da tanıtılan bu özelliklik daha sonra Brezilya, Yeni Zelanda, İtalya, Avustralya gibi ülkelerde tanıtılmaya başlandı.

Instagram'ın resmi Twitter hesabından yaptığı bilgilendirmede, Instagram kullanıcılarının beğeni sayısı ile ilgilenmesinden ziyade fotoğraf paylaşımlarının artırmalarını beklendiklerini açıkladılar. Instagram yetkililerince beğeni sayısını gizlemelerinin sebebi buymuş. Deneme süreci sona geldiğinde Instagram, dünya genelinde yeni bir uygulamasını piyasaya sürecek. Bu uygulama ile Instagram kullanıcıları kendi paylaştıkları gönderilerin beğeni sayısını görmeye devam edecek fakat diğer kullanıcıların paylaştıkları gönderilerdeki beğeni sayılarını asla göremeyecek. Ayrıca yapılan başka bir açıklamada ise bu özelliğin, şirketin ölçü birimlerini etkilemeyeceği dile getirildi.

Beğeni Sayılarının Hayatımızdaki Önemi

Günümüzde, özellikle sosyal medyaların popülerleştiği bu günümüzde insanların beğenilme, ilgi görme ihtiyacı sürekli artma eğilimindedir. Bu nedenle de sosyal medya kullanıcılarının beğeni sayısı miktarlarının çok olmasını istemeleri doğaldır. Çoğu insanların, teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya kullanım oranlarının artmasıyla bu ihtiyaçları daha da körüklenmiştir. Bilimsel yönde yapılan araştırmalar da bu düşünceyi desteklemektedir. Yapılan araştırmalarda sosyal medyada yapılan paylaşımlara düşündüğü, beklediği kadar etkileşim alamayan insanların moral bozukluğu, güvensizlik hissi yaşadığı ortaya çıktı. Özellikle bu durum gençler arasında daha sık rastlanmaktadır. Gençler, beğeni sayılarındaki azlık nedeni ile yetersizlik hissine kapılıyor ve günlük yaşamında motivasyon sağlayamıyorlar.

Türkiye'ye yönelik olarak henüz bir güncelleme, yenileştirme ifade edilmedi. Ancak bu yeni güncellemenin ne zaman global bir hale geleceği de net olarak belirlenmedi. Özetle günümüzde, bir paylaşımın ne kadar kişi tarafından beğeni sayısının kaç olduğu, etkileşim aldığı bazı kitleler tarafından oldukça değerli bir durumdur. Kanıtlanmış olarak ortaya çıkan bu yetersizlik baskısının psikolojik açıdan insanları rahatsız ettiği yapılan birçok araştırma neticesinde onaylandı. Bu sebeple beğenilme, ilgi görme baskısının ortadan kalkması ile sosyal medya kullanıcılarının üzerinden büyük bir yükün kalkacağına benziyor.

2019-08-12 02:44:31

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Instagramda Kolay Yoldan 10,000 Takipçiye Ulaşma Yöntemleri

Instagramda Kolay Yoldan 10,000 Takipçiye Ulaşma Yöntemleri

Instagramda Kolay Yoldan 10,000 Takipçiye Ulaşma Yöntemleri                 Dünyanın en büyük sosyal medya araçlarından

Instagram Takibi Bırakanları Toplu Silme

Instagram Takibi Bırakanları Toplu Silme

Instagram Takibi Bırakanları Toplu Silme                 2012 yılında dünyanın sosyal medya devi facebook tarafından satın

Instagram Hesabını Facebook ile İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesabını Facebook ile İlişkilendirme Nasıl Yapılır?

Instagram Hesabını Facebook İle İlişkilendirme Nasıl Yapılır? Instagram ve facebook uygulaması, birbirleri ile oldukça uyumlu çalışıyor. Çünkü ikisi de aynı şirketin. Yani tek bir yere