instagram beğeni sayıları gizleniyor mu

instagram beğeni sayıları gizleniyor mu

Sosyal medyanın en popüler platformu Instagram’da bir devir son buluyor. Yapılan açıklamaya göre beğeni sayılarının gizlenebileceği ifade edildi. Birçok Instagram kullanıcısı tarafından bu karar olumsuz karşılandı. Yapılan çalışmaya göre; gönderilerin altında yer alan beğeni ve görüntülenme sayılarının kaldırılması seçeneği gündemde. Geçtiğimiz mayıs ayında Kuzey Amerika'da tanıtılan bu özelliklik daha sonra Brezilya, Yeni Zelanda, İtalya, Avustralya gibi ülkelerde tanıtılmaya başlandı.

Instagram'ın resmi Twitter hesabından yaptığı bilgilendirmede, Instagram kullanıcılarının beğeni sayısı ile ilgilenmesinden ziyade fotoğraf paylaşımlarının artırmalarını beklendiklerini açıkladılar. Instagram yetkililerince beğeni sayısını gizlemelerinin sebebi buymuş. Deneme süreci sona geldiğinde Instagram, dünya genelinde yeni bir uygulamasını piyasaya sürecek. Bu uygulama ile Instagram kullanıcıları kendi paylaştıkları gönderilerin beğeni sayısını görmeye devam edecek fakat diğer kullanıcıların paylaştıkları gönderilerdeki beğeni sayılarını asla göremeyecek. Ayrıca yapılan başka bir açıklamada ise bu özelliğin, şirketin ölçü birimlerini etkilemeyeceği dile getirildi.

Beğeni Sayılarının Hayatımızdaki Önemi

Günümüzde, özellikle sosyal medyaların popülerleştiği bu günümüzde insanların beğenilme, ilgi görme ihtiyacı sürekli artma eğilimindedir. Bu nedenle de sosyal medya kullanıcılarının beğeni sayısı miktarlarının çok olmasını istemeleri doğaldır. Çoğu insanların, teknolojinin gelişmesi ve sosyal medya kullanım oranlarının artmasıyla bu ihtiyaçları daha da körüklenmiştir. Bilimsel yönde yapılan araştırmalar da bu düşünceyi desteklemektedir. Yapılan araştırmalarda sosyal medyada yapılan paylaşımlara düşündüğü, beklediği kadar etkileşim alamayan insanların moral bozukluğu, güvensizlik hissi yaşadığı ortaya çıktı. Özellikle bu durum gençler arasında daha sık rastlanmaktadır. Gençler, beğeni sayılarındaki azlık nedeni ile yetersizlik hissine kapılıyor ve günlük yaşamında motivasyon sağlayamıyorlar.

Türkiye'ye yönelik olarak henüz bir güncelleme, yenileştirme ifade edilmedi. Ancak bu yeni güncellemenin ne zaman global bir hale geleceği de net olarak belirlenmedi. Özetle günümüzde, bir paylaşımın ne kadar kişi tarafından beğeni sayısının kaç olduğu, etkileşim aldığı bazı kitleler tarafından oldukça değerli bir durumdur. Kanıtlanmış olarak ortaya çıkan bu yetersizlik baskısının psikolojik açıdan insanları rahatsız ettiği yapılan birçok araştırma neticesinde onaylandı. Bu sebeple beğenilme, ilgi görme baskısının ortadan kalkması ile sosyal medya kullanıcılarının üzerinden büyük bir yükün kalkacağına benziyor.

2019-08-12 02:44:31

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

instagram takipçi hilesi

instagram takipçi hilesi

İnsanların son dönemde sosyal medya kullanımı hiçbir dönem olmadığı kadar artış göstermeye başladı. Durum bu şekilde olunca da insanlara çeşitli miktarda değişik sosyal medya platformları

Instagram Takipçi Hilesi

Instagram Takipçi Hilesi

Instagram Takipçi Hilesi                 Instagram kullanıcılarının genellikle istedikleri en önemli şey takipçi sayısının

Instagram Beğeni Hilesi Sorunsuz

Instagram Beğeni Hilesi Sorunsuz

Instagram Beğeni Hilesi Sorunsuz                 Instagram üzerinde bugüne kadar en fazla beğeniyi almış paylaşımın bir